10 nejchytřejších plemen psů

Stanley Coren se se zabývá nejen inteligencí psů a vydal také mnoho populárních knih zabývající se psychologií, inteligencí, vrozeným chováním, genetikou.

 Podle svého rozsáhlého výzkumu sestavil žebříček psů, které nejlépe reagují na udělené povely člověkem. Tito psi by měli být tedy vhodnými kandidáty pro různé služby člověku.  

Tito psi se povel dokázali naučit v průměru za 5 opakování a ve většině případů vždy uposlechli

1. Border kolie

Nejoblíběnjší ovčácký pes. Border kolie má potřebu být neustále zabavená nebo být v pohybu. Pokud se moc nudí, často má ničivé chování.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Border kolie

2. Pudl

Dříve to byl nejoblíběnější pes vůbec, často i jako módní doplněk pro své možnosti střihu. Pudl je velmi energický, vhodný pro psí sporty. Střední pudl oproti malému je vhodnější do rodin s dětmi.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Pudl

3. Německý ovčák

Je nejvyužívanějším plemenem pro ochranu majetku, policejní a záchranářskou práci. Z jiných výzkumů také vyplívá, že větší pracovitost je u fen. Aby byl pes duševně i tělesně zdráv, neměl by být chován je pro potěšení, ale měl by být zaměstnaný aspoň nějakým výcvikem.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Vlčák

4. Zlatý retrívr

Povahově odpovědný, klidný, ale ostražitý, citlivý, vyrovnaný. Miluje lidi, ve většině případů není konfliktní s ostatními psy, ale naopak vyhledává hry i do pozdního věku. Často využívaný nejen jako vodící pes, ale také pro canisterapii.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Zlatý retrívr

5. dobrman

používá se jako služební pes, ale i jako společník. Psi se hodí hlavně jako hlídači. Díky špatnému křížení se u některých psů objevuje nervozita a mohou ze strachu kousat. Jinak je to velmi spolehlivý pes vázaný na svého pána, který nesnáší samotu.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Dobrman

6. Šeltie

Menší verze kolie vznikla pravděpodobně křížením dlouhosrstýh kolií se psy ze skotských Shetlandských ostrovů. Je velmi přátelská a bezproblémová, ale nehodí se pro nervózní lidi, protože je velmi citlivá a nesnáší moc dobře ani řev. Je vhodná také pro agility nebo dogdancing.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Sheltie

7. Labradorský retrívr

Jeden z nejoblíbenějších společníků do rodiny. Společenský a velmi přátelský. Plemeno je vyhodnocováno jako nejspolehlivější na světě.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Labrador

8. Papillon

Papillon, francouzky motýl podle jeho uší, které motýlí křídla připomínají. Hodí se k dětem. Rád si dělá až vlastnické nároky na svého pána. Je velmi citlivý, veselý a živý.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Papillon

9. Rotvajler

Velmi statný pes na hlídání i do rodiny. Miluje děti své rodiny, ale neplatí to tak už o cizích dětech. Je velmi oddaný, poslušný a ochranářský. Občas bývají náladoví

top 10 nejchytřejších psů na světě
Rotvajler

10. Australský honácký pes

Je velmi čilý a náročný na pohyb, vhodný na hlídání. Používá se také jako pracovní pes, díky svému výbornému čichu. Důležitá je socializace už za štěněte, jinak se může se psi nebo dětmi později špatně snášet.

top 10 nejchytřejších psů na světě
Australský honácký pes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *